Přihlásit se

Přihlásit se

Jméno *
Heslo *
Zapamatuj si

Čechům se zmenšilo bydlení na polovinu

    Bydlení Čechů se od roku 1998 v průměru zmenšilo až o padesát procent. Před patnácti lety si Češi stavěli domy, které dosahovaly v průměru 250 metrů čtverečních. V současnosti se průměrná obydlená plocha v rodinných domech pohybuje u 66 % jejich obyvatel v rozmezí od 90 do 110 metrů čtvrtečních. Tato a další data přinesla analýza realitních dat a průzkum společnosti Ekonomické stavby na reprezentativním vzorku české populace, který zpracovala výzkumná agentura Perfect Crowd.
   Jak průzkum ukázal, obytná plocha středně velikého rodinného domu současnosti se v 66 procentech pohybuje v rozmezí od 90 až 110 metrů čtverečních. V období před patnácti lety byla tato plocha více než dvojnásobná, a to mezi 200 až 300 metry čtverečními.

   „Jasným trendem v posledních patnácti let je stavba menších domů, které jsou konkurenceschopné bytům v nových obytných komplexech, a to jak velikostí, tak samozřejmě cenou,“ komentuje aktuální vývoj na trhu stavebnictví ředitel společnosti Ekonomické stavby David Mencl a dodává: „trend současnosti je zjevný, bydlení se bude nadále zefektivňovat, a to jak co do stavebních materiálů či energetických úspor, tak i ergonomiky interiéru. Osobně se z těchto výzev velice těším.“
    V domě o průměrné velikosti obytné plochy se 100 metry čtverečními se pohodlně vejde rodina se dvěma či více dětmi. Klade se důraz na ergonomii domu, čímž se výrazně zvyšuje jeho funkčnost. Dostatečně množství úložných prostorů, parkovací stání, ale také soukromí i prostor pro společně strávený čas, jsou absolutní nutností. „Mezi nejoblíbenější variantu rodinného domů patří varianta domů velikosti 4+1 či podobné 5+kk. Za posledních patnáct let se tento typ domu neustále přibýval, právě na úkor domů s šesti a více pokoji. Průměrná cena domu o velikosti 100 metrů čtverečních se navíc pohybuje okolo 2,5 miliónů, tedy na úrovni menšího bytu,“ popisuje situaci na trhu David Mencl.
    Stavební firmy si umí ale poradit i s požadavky na stavbu větších domů. Princip tzv. „rostoucího domu“ umožňuje majitelům postupně zvětšovat svůj dům podle zvyšujících se nároků na bydlení. Pro každou etapu života je vhodný jiný typ domu. Stejně tak jak se postupně zvětšuje rodina i příjem mladého páru, může se zvětšovat i samotný dům. Svým klientům navrhuje speciální moduly domů, které jsou od počátku postavené tak, aby umožňovaly snadné zvětšení o další modul. Tím může být například dětský pokoj či garáž.
   Zdroj: www.ekonomicke-stavby.cz

Spolupracujeme

Jsme členy

Počet návštěvníků

0.png6.png1.png3.png7.png1.png4.png

Kalendář

Žádné události