Přihlásit se

Přihlásit se

Jméno *
Heslo *
Zapamatuj si

Praha: v Dejvicích se dotvoří vědecké centrum

Foto: Hochtief

V pražských Dejvicích by během příštího roku měla vyrůst nová budova Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC). Tuto zakázku  získala od Českého  vysokého učení  technického (ČVUT) za 1,3 miliardy korun  v půlce října stavební společnost Hochtief CZ ve sdružení s firmou VCES.
  Univerzita na zakázku dostane státní dotaci v hodnotě téměř jedné miliardy korun, zbytek doplatí sama škola. Podle profesora Miloslava Pavlíka, který má výstavbu za univerzitu na starost, letos získá ČVUT ze státního rozpočtu peníze v celkovém objemu až 400 milionů korun a zbytek bude moci čerpat v nadcházejících letech.

   Budova, která vznikne na místě staré menzy v areálu ČVUT, má podle Pavlíka nabídnout moderní a co nejlépe vybavené prostředí pro celosvětovou spolupráci vědců napříč obory. "V budově budou umístěny pracovny a laboratoře výzkumníků, pedagogů a doktorandů, dále například ústavy Akademie věd, univerzitní inkubátor či přednáškové místnosti," vyjmenovává Pavlík příklady toho, co všechno půjde v nové budově univerzity nalézt.
    Pro českou dceru nadnárodní stavební korporace je získání zakázky velmi důležité a znamená to pro ni velký úspěch. Z jejího ročního obratu, který činí v posledních letech necelých pět miliard korun, bude zakázka na výstavbu kybernetického centra tvořit podstatnou část. Společnost je jako specialista na dopravní a pozemní stavitelství silně závislá na veřejných zakázkách. "Kvůli dlouholeté krizi stavebnictví téměř zmizely privátní zakázky. Nyní takřka z 90 procent u dopravního a 80 procent u pozemního stavitelství pracujeme pro veřejného zadavatele," říká Tomáš Bílek, předseda představenstva Hochtiefu CZ.
    Podle něj společnost uspěla nejlepší nabízenou kombinací dvou rozhodujících kritérií - ceny a termínu dokončení stavby. Konkrétně Hochtief se zavázal, že centrum postaví do 420 dnů. Nejnižší cenu ale nenabídl - ještě o padesát milionů nižší nabídku podala olomoucká společnost Gemo.
O zakázku pro ČVUT mezi sebou soutěžilo sedm stavebních společností nebo sdružení firem. Dvě z nich podala proti rozhodnutí univerzity námitku k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Metrostav spolu se Strabagem si stěžovaly, že zadavatel prý posoudil nabídky příliš rychle. Druhou námitku podalo sdružení firem Syner, Chládek a Tintěra a Mota-Engil, podle kterého hodnoticí komise špatně posoudila kvalifikaci Hochtiefu CZ.
   Oba stěžovatelé nakonec ale své námitky podle Pavlíka sami stáhli. Metrostav se odmítl k této záležitosti prostřednictvím svého mluvčího vyjádřit, firma Syner nereagovala na zaslané otázky.
Druhým významným tahounem tržeb v příštích letech bude pro Hochtief stavba více než čtyř kilometrů dálnice D3 u města Žilina na Slovensku. Zakázka za sedm miliard korun, na které spolupracuje s firmami Eurovia SK a Stavby Mostov Slovakia, mu zaručí v příštích třech letech obrat za přinejmenším tři miliardy korun. "Zatím budujeme staveniště, razit tunel začneme v prosinci na svatou Barboru," očekává Bílek.
    Na slovenském trhu vyhlíží Hochtief CZ vypsání zakázky na okruh kolem Bratislavy. Jenom stavební část má mít hodnotu 1,5 miliardy eur (zhruba 40 miliard korun). Protože půjde o takzvaný PPP projekt, chce český Hochtief spolupracovat se svou matkou v Německu, jež se na tento typ zakázek specializuje.
    Letošek vidí optimisticky. "Očekávám hospodářský výsledek ve výši 90 milionů korun," říká Bílek. To je necelé jedno procento obratu společnosti. Ziskovost firmy by rád postupně zvýšil na hodnotu pěti procent obratu. A řeší, do kterých oborů by měla společnost v budoucnu expandovat, aby nebyla závislá jen na veřejných zakázkách. "České stavebnictví nebude v budoucích letech totiž nijak zázračně růst," říká ředitel.
 Zdroj:  HN 31.10.2014

Spolupracujeme

Jsme členy

Počet návštěvníků

0.png6.png1.png4.png3.png8.png5.png

Kalendář

Žádné události