Přihlásit se

Přihlásit se

Jméno *
Heslo *
Zapamatuj si

Převážná část českého průmyslu je pod zahraniční kontrolou

Statistický úřad sděluje:
   V roce 2012 dosáhly firmy pod zahraniční kontrolou v průmyslu celkových tržeb 3,02 bilionu korun, což bylo 58,9 procenta celkových tržeb. Přidaná hodnota vytvořená těmito podniky, která zároveň signalizuje význam z hlediska ekonomického výkonu, dosáhla 501 miliard korun. To je přesně polovina průmyslu celkem.
"Celkem jednoznačně lze prohlásit, že tuzemský průmysl je převážně pod vlivem zemí Evropské unie. Podniky s vrcholovým vlastníkem na jejím území mají na celkových tržbách
podíl 40 procent, vytvořily 34,4 procenta přidané hodnoty a daly práci 31,3 procenta zaměstnanců v průmyslu," uvedl vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSU Jan Ernest.
  Klíčový je vliv Německa a USA. Podniky pod zahraniční kontrolou hrají nejvýznamnější roli v automobilovém průmyslu, naopak v českých rukou je nejvíce výroba nábytku.

    Průmyslové firmy s německými vlastníky se na tržbách podílejí z 22,2 procenta, na tvorbě přidané hodnoty z 17,9 procenta. Na druhém místě jsou Spojené státy. Firmy s vlastníky z USA mají pětiprocentní podíl na celkových tržbách a na tvorbě přidané hodnoty se podílejí z šesti procent. Mezi další země s významnější přítomností v tuzemském průmyslu patří Francie, Švýcarsko, Velká Británie, Rakousko nebo Japonsko. Naopak Rusko v ČR ovládlo poměrně málo podniků.
  Česko patří v Evropě k zemím, kde podniky pod zahraniční kontrolou hrají vůbec nejvýznamnější roli. Zatímco v EU bylo pod kontrolou jiné země 31,9 procenta přidané hodnoty, v ČR je to 58,3 procenta. Vyšší podíl zaznamenaly jen Slovensko (61,8 %), Maďarsko (66,2 %) a Irsko (83,4 %). Naopak význam zahraničních investorů je malý v Itálii (18,3 %), Německu (22 %) či Chorvatsku (22,4 %.).
    Pro zahraničního vlastníka pracovalo v ČR 546.000 zaměstnanců, tedy 45,1 procenta z celkového počtu. "Podíl přidané hodnoty na zaměstnance také naznačuje, že v podnicích pod zahraniční kontrolou je produktivita o něco vyšší, než v těch tuzemských. Tento jev ale nelze připsat pouze vlastnické struktuře, protože ve větších podnicích bývá větší i produktivita," dodal Ernest.
  Zdroj:ČTK (28.10.2014)

Spolupracujeme

Jsme členy

Počet návštěvníků

0.png6.png1.png3.png7.png1.png1.png

Kalendář

Žádné události