Přihlásit se

Přihlásit se

Jméno *
Heslo *
Zapamatuj si

Zákon o zakázkách a stavební zákon letos dotáhneme do konce

Sobotka:  
 Dlouho očekávaný nový zákon o zadávání veřejných zakázek a novela stavebního zákona budou v letošním roce dotaženy do konce. Vláda chce také co nejrychleji projednat s Evropskou komisí vyřešení problémů s novou EIA, když stovky dopravních projektů ji mají podle starého zákona, což by stavby oddálilo na řadu let. Mohlo by jít o ověřovací stanoviska či nové projednávání. Na Fóru českého stavebnictví, které pořádá společnost Blue Events, to dnes řekl premiér Bohuslav Sobotka.

Foto.P.Bayer (02.03.2016)

„Zákon a zadávání zakázek je těsně před třetím čtením v parlamentu, nebylo to jednoduché, byla řada připomínek. Novela stavebního zákona je projednávána v Legislativní radě vlády a v nejbližší době ji projedná vláda,“ prohlásil premiér. Podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví ČR Václava Matyáše by novela měla platit od ledna 2017.
   V České republice nyní trvá vydání stavebních povolení v průměru 247 dní, což ji staví na 127. místo z 189 hodnocených států. "U velkých staveb to však je až 1825 dní. Například povolování velkých bytových projektů zabere tři až pět let. Vypočítali jsme, že se těmito neúměrnými průtahy zvedne cena bytu až o pět procent. U bytu za tři miliony tak zájemce kvůli liknavosti úřadů a špatné legislativě zaplatí až o 150 tisíc korun více,“ upozornil generální ředitel Ekospolu Evžen Korec. ČR se tak dostává do nelichotivé společnosti zemí jako Irák (249 dní), například Mongolsko je na tom o 100 dní lépe (137 dní). V zemích jako Dánsko či Německo je tato doba několilanásobně kratší.
   Podle ministra dopravy Dana Ťoka se mělo letos zahájit 200 až 250 kilometrů silnic a dálnic, což se však kvůli zmíněným problémům s EIA posune do dalších let. "Některé stavby mají posouzení vlivů na životní prostředí staré 10 až 15 let," upozornil Sobotka. Urychlit situaci by prozatím měla možnost výkupu pozemků na úrovni územního rozhodnutí. Poměr čerpání prostředků pro silnice a železnice Ťok letos předpokládá zhruba rovnocenný.
   Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová podotkla, že do několika let chce zavést elektronické stavební povolení, jež by konečně zahrnovalo EIA, územní rozhodnutí i stavební povolení. „Novela stavebního zákona je polovičaté řešení. Navrhovala jsem změnit celé stavební řízení. Přišla jsem s novinkami, ale rezorty řekly ne, protože se obávaly ztráty kompetencí. Měl by existovat jeden stavební úřad, který by si vyžádal stanoviska od všech dalších úřadů," pronesla ministryně. „Problémem jsou nejen neúměrně dlouhé lhůty, které navíc úřady často ani nedodržují, ale také možnost kohokoliv stavební záměr opakovaně napadnout a jeho realizaci tím oddálit a často úplně znemožnit. Možnost vyjádřit se k budoucí stavbě by měla mít jen opravdu dotčená veřejnost a ne jako nyní v podstatě kdokoliv i z druhého konce republiky,“ uzavírá Korec.
   SKYPAPER (10.3.2016)

Spolupracujeme

Jsme členy

Počet návštěvníků

0.png6.png1.png4.png4.png1.png0.png

Kalendář

Žádné události