Přihlásit se

Přihlásit se

Jméno *
Heslo *
Zapamatuj si

Hans Hausner, 1927–2016

   Evropská keramická veřejnost  se dozvěděla  v září  2016 smutnou zprávu o úmrtí  pana profesora Hausnera. Prof.Dr.Hans Hausner, jeden ze  zakladatelů Evropské Keramické Společnosti,  zemřel 26.8.2016 v požehnaném věku 89 let.
   Narodil se 23.5.1927 v bavorském  městečku  Neustadt an der Waldnaab.  Absolvoval studium chemie na universitě v Mnichově , kde v roce 1952 obhájil doktorskou práci. V letech 1954-61 pracoval jako chemik v průmyslu na vývoji elektrokeramiky, převážně  titanátů a ferritů, a také žárovzdorných materiálů pro sklářský průmysl.  Poté se věnoval  keramice pro nukleární energii, zejména vlastnostem oxidů urania. Zpočátku pracoval pro bruselský EURATOM, potom 4 roky v kalifornské   General Electric Nuclear Research Laboratory. Po návratu do Evropy byl zase zpět  v EUROATOMU, tentokrát v v italském  Joint Research Centre  Ispra.

    V roce 1972 se stal profesorem na TU Berlin, kde pak v roce 1994  získal status emeritního profesora. Jeho univerzitní dráhu charakterizovala systematická spolupráce s průmyslem. Nastartoval také akademickou dráhu profesora H.Scholze, pozdějšího ředitele ISC Würzburg a  Prezidenta International Commission on Glass ICG.
   Velice aktivně působil také v Německé keramické společnosti DKG, kde v letech 1988-2003 zastával pozici Prezidenta a po  zhroucení NDR v roce 1990  se podílel velmi aktivně  na integraci keramické obce východního Německa do systému NSR. 
  Profesor Hausner se iniciativně podílel na vytváření celoevropské společnosti European Ceramic Society ECerS, a podepisoval dne 9.9.1987  její inaugurační listinu. V letech 1989-91 byl jejím prezidentem a v této funkci spolupůsobil na vzniku ICF (International Ceramic Federation), v níž byl v letech 1993-1995 Prezidentem.  Jeho renomé bylo celosvětové- byl členem  World Academy of Ceramics a Distinguished Life Member of the American Ceramic Society.
   Já jsem se s profesorem Hausnerem setkal dvakrát; poprvé jako první  svobodně zvolený předseda Československé  Silikátové společnosti v roce 1991 v  Paříži  na naší nástupní prezentaci do ECERS a pak v létě 2007 na Kongresu ECERS v Berlině. Tam mne pozval ke svému prezidiálnímu stolu a s ním a jeho paní –pocházela z Mariánských lázní- jsme si pak povídali; měli jsme překvapivě mnoho společných známých. Velice mě zaujalo, že  pan Hausner se svou paní ještě  ve velmi vysokém věku  podnikali docela náročné horské výlety do bavorských Alp...

jg

Spolupracujeme

Jsme členy

Počet návštěvníků

0.png6.png1.png3.png7.png1.png3.png

Kalendář

Žádné události