Přihlásit se

Přihlásit se

Jméno *
Heslo *
Zapamatuj si

Svaz průmyslu zahájil 26. sezónu podnikatelských misí

   Svaz průmyslu a dopravy ČR se v Černínském paláci setkal s významnýmičeskými exportéry, aby společně zahájili 26. rok podnikatelských misí. Ke 140 přítomným firmám promluvili o budoucnosti českého exportu také premiér Andrej Babiš, předseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch, a ministři zahraničních věcí Martin Stropnický, průmyslu a obchodu Tomáš Hüner a zemědělství Jiří Milek.

 

   Podnikatelské mise představují významný nástroj podpory českého exportu, který využívá většina vyspělých ekonomik. Svaz průmyslu pravidelně hostí podnikatelské delegace z jiných zemí, včetně evropských, které zavítají do ČR. Aktivně chce Svaz v podnikatelských misích pokračovat i v roce 2018, zaměřit se chce především na Latinskou Ameriku, Severní Afriku či Asii.  V některých zemích může být politická podpora firmě dokonce  nevítaná. Taková je naše zkušenost například z Jižní Koreje, stejnou mají i naši kolegové například z německého, rakouského nebo britského svazu průmyslu. Alev menších evropských zemích, jako je Slovinsko nebo Estonsko, vyvolá příjezd delegace s ministrem z ČR značný ohlas, který pomůže zviditelnit českéfirmy.

   „Vážím si podpory vlády, Parlamentu ČR i finančních institucí, jako jsou EGAP a ČEB, které podporují export. Vyzývám pana předsedu vlády, abychom co nejrychleji vyřešili strukturu ekonomické diplomacie a reformu právě těchto finančních institucí. Především malé a střední firmy je potřebují a čím dříve budou stabilní, tím více to prospěje českému exportu,“ zdůraznil Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR, který dále vyzval parlament a vládu, aby pokračovali v podnikatelských misích i v budoucnu.
   Zaměřit by se Česká republika měla na podporu exportu i v zemích, kam doposud jezdí málo, ale jsou zde obchodní příležitosti pro průmysl i dopravu. Mezi ty patří například země severní a jižní Ameriky, Asie včetně zemí SNS, a severní Afriky.

  „Je důležité, abychom měli v zahraničí dobré reprezentanty a dobré vedoucí delegace, kteří budou mít správné kontakty. Naše vláda bude podnikatelské mise rozhodně podporovat. Osobně se chci soustředit hlavně na země Evropské unie, protože musíme usilovat o reformu EU, musíme se snažit mít v ní podstatně větší slovo, než jsme měli, a musí to být předsedové vlád aprezidenti členských států, kteří mají zásadní slovo, a ne Evropská komise. Potřebujeme v Evropské unii získávat další spojence a já se o to budu snažit,“ uvedl předseda vlády Andrej Babiš.

  Ministr Stropnický ve svém projevu poděkoval českým firmám za šíření dobrého jména ČR v zahraničí. Zároveň připomněl úspěchy ekonomické diplomacie: „Loni přesáhl český export poprvé hranice 4 bilionů korun a 1 % světového obchodu. Přitom občanů ČR je jen 0,14 % populace světa a podíl na světovém HDP máme 0,26 %.“ Šéf české diplomacie věnoval prostor i plánům MZV v oblasti ekonomické diplomacie do budoucna. Zároveň připomněl důležitost členství ČR v EU a z toho plynoucí výhody pro české firmy.
  „Ať již se jedná o podnikatelské mise, realizaci zahraničních výstav a veletrhů, kterých Ministerstvo průmyslu a obchodu pořádá každoročně na tři desítky, nebo asistenční služby naší agentury CzechTrade, všude tam dnes evidujeme velký zájem ze strany podniků. Zahraniční podnikatelské mise, výstavy, veletrhy i kapacity zahraničních kanceláří CzechTrade jsou dnes obsazeny několik měsíců dopředu. Mým cílem tedy i do budoucna bude, abychom vám nabídli ještě více možností, jak prezentovat konkurenceschopné české výrobky, technologie a řešení, zejména na trzích, kde aktuálně nacházíme významné exportní příležitosti,“ řekl ve svém projevu ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner.
   Svaz průmyslu a dopravy ČR zorganizoval za 25 let na 180 podnikatelských misí do 97 zemí světa. Možnost vyjet spolu s předními představiteli státu do zahraničí a účastnit se byznysových jednání na nejvyšší úrovni za tu dobu využilo přes 4300 exportérů.

  V roce 2017 vypravil Svaz 12 misí, které mířily například do Kanady, Chorvatska, Číny, Vietnamu, Thajska, Arménie, Ruska nebo na Kubu. Třikrát jel s podnikateli do Kazachstánu, kde české firmy vystavovaly na veletrhu Expo 2017. Rok 2018 zahájí Svaz podnikatelskou misí do Albánie, kterádoprovodí při jeho oficiální návštěvě předsedu Senátu Milana Štěcha. Misi povede viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Stanislav Kázecký. Mise proběhne ve dnech 20.–22. února 2018.

   Zdroj: Svaz průmyslu a dopravy ČR  (31. 1. 2018)

Spolupracujeme

Jsme členy

Počet návštěvníků

0.png6.png1.png4.png4.png1.png0.png

Kalendář

Žádné události