Přihlásit se

Přihlásit se

Jméno *
Heslo *
Zapamatuj si

Neradostný stav českého stavebnictví ovlivňuje ceny bytů

Vizualizace Rezidence U Radnice v Praze 9

    Které pracovní pozice v Praze jsou nejžádanější?  Za první čtvrtletí roku 2018 to byli pracovníci v oblasti výstavby budov. České stavebnictví se s tímto problémem potýká dlouhodobě a stavební firmy často kvůli nedostatku lidí musí odmítat zakázky. Zároveň roste cena práce, protože společnosti s dostatečnou kapacitou si mohou dovolit říct si o více peněz. Když se k tomu připočtou i vyšší ceny stavebních materiálů je zřejmé, že  to musí odrazit i na ceně finálního produktu.

    Například u totožného bytového domu vzrostly meziročně celkové náklady o šestnáct procent. Podle údajů Svazu podnikatelů ve stavebnictví odešlo od roku 2010 do konce roku 2016 ze stavebnictví přibližně šedesát pět tisíc lidí. A pátrání po příčinách není nijak obtížné. Na jedné straně je to určitě odliv kvalifikovaných lidí do zahraničí, kde dosáhnou vyšších příjmů. Největší vliv má ale bezesporu dlouhodobý nezájem mladých lidí o technické profese. Roli státu tak musí vzít do rukou samotné stavební firmy. Ty, aby vůbec mohly obstát na trhu a zakázky včas realizovat, musí investovat poměrně velké finanční prostředky do spolupráce se školami, protože jen tak dokáží udržet kvalitu svých zaměstnanců. Nezájem studentů o tento obor navíc vede školy logicky k tomu, že některé klíčové stavební obory úplně zavírají a vyhlídky na opětovný rozmach tradičních řemesel tak nejsou vůbec radostné.

Největší bolestí je pro velké stavební firmy zejména jejich portfolio odborných subdodavatelů, tedy řemeslných firem, které mají zásadní vliv na zdárnou finalizaci staveb. Obkladači nebo třeba fasádníci se stávají doslova horkým zbožím a cena jejich práce díky vysoké poptávce závratně roste. Stavební firmy jsou tak často nuceny pečlivě zvažovat zakázky a vybírat si takové obchodní příležitosti, které zvládnou v termínu a bez případných sankcí ze strany investora. U realizace bytových domů jsou navíc logicky velmi vysoké požadavky na kvalitu, na nejrůznější normy či dodržení termínu, což vede stavební firmy k tomu, že mnohdy dají předost jednodušším projektům, mezi které patří například výrob

  K tomu se v poslední době přidružuje další akutní problém:nedostatek některých stavebních materiálů. Týká se zejména  cihel, ale i stavebního skla, izolace nebo panelů. Dodací lhůty jsou ve srovnání s minulým rokem až dvojnásobné, stavaři na zboží čekají i několik měsíců. Vyplývá to z ankety ČTK mezi výrobci a prodejci stavebních materiálů a stavebními firmami. Jako hlavní příčinu uvádějí stavební boom z velké části způsobený dostupnými hypotékami v minulých letech. Problém často řeší pořadníky.

"Kapacity výrobců nastavené na běžný zájem stavebníků v současné době nestačí pokrýt zvýšenou potřebu. Ta je dána nejen tím, že je stavební sezona, ale zejména tím, že se do stavby pustili i ti, kteří dlouhodobě čekali na stavební povolení, a teprve teď se po roce až dvou letech dočkali," uvedl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš.

  Podle mluvčí společnosti Skanska Terezy Mitošinkové jsou stěžejním problémem až dvojnásobné objednací a dodací lhůty ve srovnání s předchozím rokem. "Určité druhy izolací nejsou v současné chvíli na českém trhu pro rok 2018 vůbec k dostání," podotkla. Mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha doplnil, že problém je i s dodávkami zdicích systémů Porotherm a Heluz nebo střešní minerální vaty. Delší dobu se také čeká na betonová šachtová dna nebo skelnou vatu. Firma Heluz cihlářský průmysl ČTK sdělila, že jí stoupla poptávka po cihlách meziročně o deset až 15 procent. Dodací termíny prodloužila na šest až osm týdnů..

  Velmi dobře je možné situaci na trhu popsat na konkrétním příkladu. Když jsme si porovnali náklady dvou identických bytových domů v projektu Jižní výhledy pražských Stodůlkách, meziroční rozdíl v nákladech na výstavbu byl výrazně odlišný. Dům, který se staví letos, vyjde nákladově o šestnáct procent dráž, než naprosto stejný dům, který jsme realizovali vloni. A největší podíl má bezesporu mnohem vyšší cena práce. Zároveň se zde ale promítly i vyšší vstupní náklady na materiál. Například ceny železných výztuží včetně vázání či přípravy bednění během dvou let vyskočily o téměř čtyřicet procent. A je logické, že všechny tyto aspekty se samozřejmě musí projevit i na koncové ceně pro zájemce o nové bydlení. Na jedné straně tedy ceny bytů žene nahoru výrazně vyšší poptávka díky absenci bytů na trhu, na straně druhé k růstu cen přispívá žalostný stav stavebnictví jako takového.

   Zdroj:Central Group (7.5.2018 )

Spolupracujeme

Jsme členy

Počet návštěvníků

0.png6.png1.png4.png3.png9.png5.png

Kalendář

Žádné události